Zero waste Valentín: Sladký "sviatok" bez odpadu - Lowearth
Zero waste Valentín: Sladký “sviatok” bez odpadu
Pre niekoho komerčná senzácia, pre iného deň plný lásky a...

Pre niekoho komerčná senzácia, pre iného deň plný lásky a romantiky. Február už klope na dvere a z výkladov obchodov začínajú vyskakovať srdiečka a láskyplné nápisy, s cieľom presvedčiť nás o kúpe ďalšej miestami zbytočnej veci. Môžeš byť zástanca odmietavých postojov, no ak prepadáš sladkému pokušeniu, prinášame ti tipy na zero waste Valentín.

Valentín sa vo svete obchodu stal obrovský biznis, kedy občas strácame hlavu a kupujeme aj to, čo nepotrebujeme. Ďalšie spodné prádlo, ľúbezné pozdravy, ktoré ďalší deň zapadnú prachom, či obrovské kytice, pre ktoré striedmosť nie je heslom. Láske sa medze nekladú a Valentín je v niektorých prípadoch toho hmotným dôkazom.

Podľa minuloročného prieskumu spoločnosti Picodi tento sladký “sviatok” na Slovensku oslavovalo 66% ľudí, pričom plánovalo za osobu minúť asi 57 €. Na kvety, čokoládu, šperky, plyšové hračky… Valentín je veľkou marketingovou prikrývkou, ktorá je postavená na princípe jednodňovej oslavy lásky. Akoby však Sládkovič povedal: “Ľúbosť chce večnosť” a osláviť ju neobmedzene môžeme každodennými radosťami. Objatím, či láskavým pohľadom…

Ak však na “sviatok” lásky nedáš dopustiť, tu sú tie sľúbené tipy na zero waste Valentín, ktorými aspoň za jednu osobu uľavíš životnému prostrediu.

Nie je kvet ako kvet

Kvetinárstva praskajú vo švíkoch a množstvo kvetín s precestovanými míľami na svojom konte vystrkujú hlavičky z galónov vody. Osud rezaných kvetín je zakončený na dne smetného koša, pričom kvetinové extravagancie už vôbec nie sú lacné. Nesezónne kvetiny sa sem predsa museli dostať z teplých krajín v sprievode pesticídov, ktoré ich udržiavali celú cestu svieže.

Kvety sú krásne a sú aj akýmsi symbolom šťastia a radosti. Ak už rezané, tak sezónne, ktoré sem nemuseli priputovať z Afriky, ale najlepšie sú črepníkové. A tie nám podľa štúdií dokážu zlepšiť produktivitu, náladu, či znížiť stres.

3 výhody rastlín v domácnosti

  1. Čistia vzduch – eliminujú toxíny, ktoré podľa štúdie NASA “Clean  Air” vťahujú do pôdy, v ktorej ich koreňové mikroorganizmi premenia na vlastnú výživu.
  2. Zvyšujú vlhkosť vzduchu – suchý vzduch a prach dokážu dráždiť dýchacie cesty a preto je dobré mať v miestnosti rastliny. Mikroklíma okolo nich totiž zvlhčuje vzduch v primeranom množstve, čo prospieva zdraviu.
  3. Priučia súcitu – jeden z výskumou v Texase dokázal, že starostlivosť o rastliny zvyšuje empatiu u človeka. Dotyk ich mäkkých častí zároveň navodzuje pokoj a zlepšuje náladu.

Zero waste Valentín a domáca kozmetika

Ručne vyrábané produkty majú akúsi špeciálnu hodnotu, pretože do nich vkladáme kus svojej zručnosti, lásky a času. Kozmetika už dávno nie je iba výsadou obchodov a voňavé telové mlieka, či soľ do kúpeľa si vieme vyrobiť aj doma často aj zo surovín, ktoré máme bežne dostupné v kuchyni. Výroba domácej kozmetiky má navyše aj svoje výhody:

  1. Prehľad o tom, čo kozmetika obsahuje. Dôkladne vybrané zloženie ocenia aj vegáni, či ľudia trpiaci alergiami.
  2. Zo začiatku sa investícia môže zdať vyššia, no v konečnom dôsledku je domáca kozmetika pre peňaženku priateľnejšia. Z prvotných surovín si je možné vyrobiť väčšie množstvo kozmetiky. Viac šumivých bômb do kúpeľa, či balzamov na pery.
  3. Kreativite sa medze nekladú a domácu kozmetiku si môžeme skompinovať presne podľa vlastného gusta.

Domáce sladké (pečenie)

Valentín sa už od nepamäti spája nielen s láskou, ale aj so sladkým prekvapkom. Regále v obchodoch sú preplnené bonbonierami v tvare srdca, či láskyplnými nápismi. Vymeň tento rok kupovanú čokoládu za muffiny alebo sladkosti vyrobené v tvojej kuchynskej dielni.