Zasaď Strom Make a Home: Ak sa ľudia spoja, spolu dokážu veľké veci
Zasaď Strom Make a Home: Ak sa ľudia spoja, spolu dokážu veľké veci

Projekt Lowert sme vytvorili s cieľom poskytnúť pre každého milovníka pekných vecí kúsky, ktoré sú ohľaduplné k pokožke nositeľa, aj k prírode. Slovensko nám vždy bolo srdcu blízke a na našej prírode, lesoch nám záleží. Preto sme spojili sily s organizáciou „Zasaď Strom Make a Home“, ktorej pravidelne posielame príspevky vyzbierané z našich tričiek a mikín.

Photo: Unsplash

Cieľom organizácie „Zasaď Strom Make a Home“ je vytvoriť v Tatrách, ako aj mestách novú zeleň. Víziou je zasadiť 1 mil. stromčekov, ktorej k naplneniu dopomáhaš pomalými krôčikmi aj ty. Kúpou Lowearth trička, či mikiny. Vyzbieraných 10 % z ceny trička, či 5 € z ceny mikiny organizácii posielame každé 3 mesiace. Tá, z vyzbieraného príspevku zabezpečuje výsadbu, aj starostlivosť o sadenice stromčekov.

Zasaď Strom Make a Home – od pestovania, po starostlivosť

Organizácia zabezpečuje v spolupráci s oprávnenými inštitúciami, ako sú Štátne lesy TANAPu a Lesy SR výsadbu stromčekov v na to vhodných lokalitách. V lokalitách, ktoré nepodliehajú výrubom, vďaka čomu aj budúce generácie budú vidieť našu, aj tvoju stopu. Svoje aktivity začala v roku 2011, kedy sa rozhodla vytvoriť väčšiu rovnováhu medzi tým, čo prírode berieme, a tým, čo jej dávame. Tak vznikol projekt, ktorý sa zaoberá nielen výsadbou. Zahŕňa aj pestovanie sadeníc a starostlivosť o dospelé stromy.

Vyoské Tatry v roku 2004 utrpeli nepriazňou počasia vážne straty. Poškodilo sa takmer 3 mil. stromov, na ploche 8 737 hektárov. To viedlo k rozšíreniu lykožrúta, ktorý v posledných rokoch zničil viac ako 2 mil. stromčekov na ploche takmer 7 300 hektárov. Pôvodne kalamitou vytvorené straty sa preto takmer zdvojnásobili.

V apríli v roku 2019 sa vysadilo 3 421 nových stromčekov, ktoré si našli domov nielen vo Vysokých Tatrách, kde dôsledkom ľudskej ruky, či počasia vznikli prázdne diery. V roku 2012 organizácia vytvorila slovenský rekord v počte zasadených stromčekov za jeden deň V oblasti Vysokých Tatier sa vysadilo 2 425 sadeníc, medzi ktorými sa našiel Smrekovec, Borovica, či Smrek, ktorých výber zabezpečil TANAP.

V súčastnosti sa Zasaď Strom Make a Home so svojou aktivitou umiestnil v celosvetovom enviromentálnom programe Brother Earth.

Prečo sú lesy dôležité?

  1. POMÁHAJÚ NÁM DÝCHAŤ – Jeden dospelý listnatý strom dokáže vyprodukovať kyslík na rok až 10 ľuďom.
  2. SÚ NAŠIM DOMOVOM – Asi polovica všetkých druhov živočíchov žije v lesoch. A žijú v nich aj ľudia.
  3. OVPLYVŇUJÚ POČASIE – Vytvárajú tieň a vlastnú mikroklímu, pričom bojujú proti záplavám v nízko položených oblastiach.
  4. ČISTIA PÔDU AJ VZDUCH – Lesy dokážu absorbovať toxíny z pôdy. Napríklad v oblastiach, v ktorých sa nachádzajú kanalizácie alebo odtoky vody.
  5. ABSORBUJÚ HLUK – Neustály hluk narúša naše zdravie a stromy sú prírodné hlukové bariéry. Dobre umiestnené stromy dokážu absorbovať až 50% hluku.
  6. SÚ ZDROJOM POTRAVY – Lesy sú bohaté na prírodné liečivá a poskytujú potravu rovnako zvieratám, ako aj ľuďom.

Význam stromov pre život - infografika