Jeseň na Slovensku sa oplatí: Tipy na jesenné výlety po domovine, ktorá má čo ponúknuť
Jeseň na Slovensku sa oplatí: Tipy na jesenné výlety po domovine, ktorá má čo ponúknuť
Leto je už preč a s jeho koncom prichádzajú chladnejšie...

Leto je už preč a s jeho koncom prichádzajú chladnejšie dni plné farieb, opadaného lístia, horúceho čaju, teplých ponožiek a jesenných výletov. Jeseň na Slovensku je čarovná, pričom ponúka rozprávkové doliny, ospalé horské vrcholy alebo hustou hmlou zaliate lesy… A keďže určite súhlasíš s tým, že Slovensko má čo ponúknuť aj v jesennom období, nevynechaj tieto tipy na jesenné výlety.

Jeseň na Slovensku a Oravský hrad

Vieš o tom, že Slovensko si nesie titul krajiny hradov? Môžeme tu nájsť viac ako 100 hradov a zámkov, ktoré svojou atmosférou majú schopnosť aspoň na chíľu vrátiť v čase. Stačí sa prejsť ich útrobami, ruinami alebo ich ticho pozorovať z diaľky. Oravský hrad je považovaný za jeden z najkrajších hradov, ktorý bol v minulosti domovom miestneho panstva, pod ktoré spadala takmer celá Orava. Dnes sú jeho útroby premenené na múzeum, ktoré ponúka viaceré expozície a vďaka predstaveniam, čo sprevádzajú ich prehliadku, je o zábavu postarané. Aktualizované otváracie hodiny a cenník vstupeniek nájdeš TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 📷 photographer (@davemariancik),

Tatranská Javorina – skoro ako v rozprávke

Uznaj, že niektoré miesta vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky a Tatranská Javorina je jednou z nich. Ide o horskú dedinku, ktorej neodmysliteľným znakom je drevený kostol sv. Anny. Ten dal postaviť jeden z niekdajších najbohatších šlachticov vlastniacich rozsiahle územia v Tatrách, knieža Hohenlohe. Okolie kostola tvorí cintorín a jeho panorámu dotvárajú Belianske Tatry. Kostolom to však všetko nekončí a okrem neho dedinka skrýva aj drevený zámoček kniežaťa Hohenlohe, ktorý sa dá bezplatne navštíviť každý štvrtok (okrem sviatkov) od 11:00-14:00.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #SlovenskeHory (@slovenskehory),

Vysoká

Nie ďaleko od hlavného mesta sa nachádza druhý najvyšší vrch pohoria Malých Karpát, ktorý nesie názov “Vysoká”. Trasa na vrch ukrýva ľahšie, aj náročnejšie trasy, ktoré však za odmenu ukrývajú parádne výhľady. Hovorí sa, že najlepším obdobím na turistiku je práve jeseň a táto druhá najvyššia malokarpatská sedemstvoka je dôkazom, že jeseň na Slovensku dokáže byť vážne čarovná. Kúsok pod vrchom sa navyše nachádza symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na niektorých milovníkov hôr.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barborka (@barboork),

TIP: Vieš ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny aby dlho slúžilo? Článok o jej starostlivosti ti to prezradí. 

Za prechádzkou do Čutkovskej doliny

V severnej časti pohoria Veľká Fatra sa rozpestiera Čutkovská dolina. Zvuky zurčiaceho potoka sa miešajú s prírodnou scenériou, pasúcimi sa zvieratami a menšími drevenicami. Medzi naše tipy na jesenné výlety patrí pre svoju príjemnú atmosféru, ľahkú dostupnosť, nenáročnú trasu a pre prostredie, ktoré je ideálne pre rodiny s deťmi (dokonca aj s kočíkmi). Navyše sa tu nachádza aj Koliba, ktorej slovenská kuchyňa je v okolí legendárna.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucie Vaněčková (@lucivaneckova),

Chata pri Zelenom plese – Brnčalka

Jedna z najobľúbenejších tatranských chát obklopená tyrkysovým plesom a zasneženými vrcholkami Belianskych Tatier ponúka počas jesene oku ľahodiaci kontrast farieb. Predchodkyňou dnešnej chaty bola v 90-tych rokoch prvá útulňa, ktorá v roku 1926 prešla rekonštrukciou a v roku 1950 získala meno Brnčalova chata. Pre svoju polohu je chata obľúbeným miestom horolezcov a čas od času sa tu konajú aj horolezecké kurzy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenskonafotke (@slovenskonafotke),

TIP: Vieš ako sa zodpovedne prespáva v prírode na Slovensku? Prečítaj si článok a zisti ako na to.

Jeseň na Slovensku a Šútovské jazero

V skutočnosti ide o zatopený kameňolom menom Rieka, ktorý sa v lete raduje prívlastku “prírodné kúpalisko”. Skaly, ktoré toto jazero lemujú tak trochu pripomínajú úryvky z westernových filmov, ktorým jeseň dodáva tú správnu atmosféru. Voda má tyrkysovú farbu a jej brehy obklopujú dve veľké pláže. Na jeseň to síce nebude o kúpaní, ale o príjemnej atmosfére to byť môže.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stredné Slovensko (@stredneslovensko),

Related Posts