Zodpovedné prespávanie v prírode na Slovensku: Prines radosť nielen sebe, ale aj prostrediu
Zodpovedné prespávanie v prírode na Slovensku: Prines radosť nielen sebe, ale aj prostrediu

Poznáš ten pocit, keď ti jednoduchý pobyt v prírode dokáže nakopnúť zmysly a dobiť každodenným kolobehom stratenú energiu? Keď strácaš pojem o čase a veci necháš plynúť? Prespávanie v prírode má v sebe akési čaro. Zbaľ si teda batoh, priprav sa na nočné hviezdne divadlo, hlinu pod nechtami, zvuky prírody a pocit, ktorý ti pripomenie, aký je svet oproti nám veľký.

Drž sa označených miest

Označené trasy neslúžia iba pre bezpečnosť návštevníkov, ale aj pre prospech prírody a nepoškodenie flóry. Časti mimo vyznačených oblastí sú plné života, ktorého krehkosť je možné veľmi ľahko nalomiť. Preto kráčaj tade, kade vedie cesta a rešpektuj pravidlá prírody.

Kemping v prírode na Slovensku

Vieš o tom, že na Slovensku existuje zákon, ktorý zakazuje táborenie v lesoch a povoluje prespávanie v prírode iba na označených miestach? Ochrana prírody na Slovensku je rozdelená do 5-tich stupňov, pričom voľné táborenie, či bivakovanie (prespávanie v prírode bez stanu) je možné iba v prvých dvoch.

  • 1. stupeň platí pre celé územie Slovenska.
  • 2. platí pre 14 Chránených krajinných oblastí (CHKO).
  • 3-5. platí pre Národné prírodné rezervácie (NPR) a maloplošné prírodné rezervácie (PR). Možnosti nocovania v týchto oblastiach upravujú jednotlivé osobitné poriadky.

Prespávanie v prírode na vyhradených miestach

Horská chata, či verejné táborisko? V národných parkoch a chránených oblastiach je možné nájsť vyhradené miesta pre táborenie, ako aj pohostinstvo horských chát.

Horská chata - kempovanie na Slovensku

A čo znamená prespávanie v prírode na Slovensku mimo vyhradených miest? Vyoskú pokutu.

Rozložiteľné a znova využiteľné

Z dlhej životnosti nemá každý radosť a v prírode to platí dvojnásobne. Taká plastová fľaša sa rozkladá okolo 100 rokov, plechovka 15 a plastová igelitka? Tá svoj život oslavuje až do 25-ky. Stav preto na rozložiteľnosť a opakovanú využiteľnosť. A drž sa pravidla: Čo si so sebou prinesieš, si so sebou aj odnesieš. Nielen topánky a spacák, ale aj takú žuvačku, či pozostatky cigarety.

Prespávanie v prírode bez plastov

TIP: Zabal si jedlo do Včelobalu a vodu si napúšťaj napríklad do Equa, či GoodGlass fľaše.

Bez chémie je život krajší

Šampóny, sprcháče, zubné pasty, či dokonca repelent. Existuje množstvo produktov založených na prírodnom základe, ktoré sú ohľaduplné nielen k pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Nenarúšajú ekosystém a šetria prírodu. Navyše, množstvo z nich sa dá svojpomocne vytvoriť z domácej dielne.

TIP: Domáci repelent si je možné vyrobiť napríklad prevarením 3 dcl vody s vetvičkami rozmarínu a pridaním pár kvapiek olejov ako je citrónový, eukalyptový, či čajovníkový.