Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny aby dlho slúžilo
Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny aby dlho slúžilo
Vieš o tom, že kúsky z nášho šatníka sa praním,...

Vieš o tom, že kúsky z nášho šatníka sa praním, či nedostatočnou staroslivosťou veľmi rýchlo opotrebúvajú? Organická bavlna je známa nielen šetrným dopadom na životné prostredie, ale aj svojou ľahkosťou a trvácnosťou. Aby však oblečenie z organickej bavlny (ako aj tričká Lowearth) dlho slúžilo, je potrebné riadiť sa určitými pravidlami.

Ako sa starať o oblečenie z organickej bavlny

#1 Oblečenie z organickej bavlny per iba ak je to nevyhnutné

Množstvo ľudí perie svoje oblečenie po každom nosení aj napriek tomu, že to častokrát ani nie je nutné. Približne 70-80% dopadu spotreby oblečenia na životné prostredie má za následok jeho pranie a sušenie. Každé pranie bez ohľadu na jeho krehkosť vlákna oblečenia štiepi. Pred samotným praním nie je na zahodenie zvážiť takzvaný “Air cleaning”. Naše oblečenie často nie je náročné a občas sa uspokojí aj s prevetraním na čerstvom vzduchu.

Buy less. Choose Well. Make it last. Vivienne Westwood

Pre udržanie tvaru a farieb je najlepšie oblečenie z organickej bavlny prať v rukách v studenej, či vlažnej vode. Tento proces zabraňuje poškodeniu látky a zmršťovaniu oblečenia. Ak napriek tomu uprednostníš práčku, per maximálne na 30-tich stupňoch so zníženými otáčkami. Pri praní sa vždy vyhýbaj preplnenému bubnu práčky. Ten dokáže oblečeniu pomaly zaslať smrtiacu ranu, keďže vlákna dokáže úplne poškodiť.

#2 Pozor na sušičku

Pre akýkoľvek materiál, ako aj pre oblečenie z organickej bavlny je proces schnutia v prirodzenej podobe bez sušičky najlepší. Predlžuje kvalitu textílie a keďže nespotrebúva energiu ako sušička, je ekologickejší. Sušička by mala byť pre dlhú životnosť obľúbených kúskov a tričiek Lowerth tabu. Nadmerné vystavovaniu teplu môže totiž vážne poškodiť aj naše najdrahšie oblečenie.

#3 Žehlenie pri nízkej teplote alebo vôbec

Vieš o tom, že žehlenie má taktiež negatívny dopad na životnosť nášho oblečenia? Žehlenie je preto dobré minimalizovať a v prípade potreby oblečenie žehliť na miestach, ktoré si to vyžadujú. Častokrát postačí oblečenie pred vyvesením trošku potrásť a pri niektorých kúskoch je záchrancom vodná para. Oblečenie stačí zavesiť do kúpeľne počas sprchovania, kde sa vďaka pare pekne vyrovná.

TIP: Niekedy sa žehleniu nevyhneme a staviť je vhodné na nižšiu teplotu. Je dobré nechať tričká/oblečenie vychladnúť a až potom si ich obliecť. Teplé oblečenie sa krčí ešte viac ako bežne.

#4 Môžem používať na škvrny bielidlo?

Organická bavlna na rozdiel od klasickej bavlny počas pestovania a spracovávania nie je vystavená chemikáliám. Vzhľadom k tomu je jej životnosť dlhšia a pri primeranej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov. Prečo potom pri starostlivosti využívať chémiu? Na tričká, či iné oblečenie z organickej bavlny sa neodporúča využívať bielidlo alebo iné prípravky obsahujúce chemikálie. Bielidlo oslabuje pevnosť vlákna a uberá z prirodzenej farby. Ako alternatívu môžeš využiť vínny ocot a sódu bikarbónu. Dôležité však je škvrny nedrhnúť, aby sa ešte viac nezadrali do vlákna.