Ekologické farbenie látok prírodnými materiálmi - Lowearth
Ekologické farbenie látok prírodnými materiálmi
Príroda je rozmanitá nielen svojimi tvarmi a vôňami, ale aj...

Príroda je rozmanitá nielen svojimi tvarmi a vôňami, ale aj farbami. Farbenie látok prírodnými materiálmi bežne využívanými v domácnosti je tradíciou, ktorá sa v mnohých podobách preniesla do sveta. Vedz, že šupky od cibule, avokáda alebo granátového jablka poslúžia nielen ako zložka kompostu. Vďaka svojim pigmentom sú aj vhodným materiálom na spríjemnenie domácich dní prírodným farbením. 

Extrakcia pigmentov varením. Takto by vyzeral dlhý príbeh farbenia látok prírodnými materiálmi skrátený na jednu vetu. My ho však skracovať nebudeme a postup tejto farebnej tradície prezradíme. Paleta odtieňov sa získava zo šupiek orechov, listov eukalyptu, čaju, či iných kuchynských stálic. Dbať pritom treba nielen na výber textilu, samotný farbiaci materiál, ale aj trvácnosť farieb.

1. Ekologické farbenie látok prírodnými materiálmi – Výber textilu

Na prírodné farbenie sú najvhodnejšie látky z prírodných zložiek. Vlákna živočíšnej bázy ako napríklad vlna, či hodváb spriadaný hmyzom majú množstvo pórovitých miest, na ktoré sa farba s ľahkosťou prichytí. Ideálne sú aj rastlinné vlákna ako je bavlna, či ľan. Textil z umelých materiálov akým je polyester, na prírodné farbenie naopak nie je najvhodnejší. Farba sa na vláknach ťažko pridržiava a celý proces farbenia sa preto stáva sťaženým.

ZDROJ fotografie: unsplash.com

POZOR: Je dôležité, aby bol vyvolený textil pred farbením dobre prepraný. Keďže sa praním z vlákien uvoľňuje vosk odolný voči farbeniu, je lepšie uprednostniť použitý kúsok pred novým.

2. Výber farby a príprava textilu

Pre predstavu odtieňov si pred farbením vytvor vzorky. Do nádob zalej niekoľko kandidátov horúcou vodou a počkaj aspoň hodinu, kým pustia farbu. Čierny čaj, šupky granátového jablka, šupky avokáda, orechy, listy eukalyptu… obsahujú množstvo trieslovín. Materiály bohaté na tanín/triesloviny sú pre prírodné farbenie látok najlepšie. Ich pigmenty sa dobre spájajú s textilnými vláknami, vďaka čomu je výsledná farba sýtejšia a trvácnejšia. Pomer je teda jednoduchý. Čím viac trieslovín sa nachádza vo farbiacom materiály, tým sa výsledok stáva sýtejším a odolnejším. 

Ekologické farbenie látok prírodnými materiálmiZDROJ fotografie: food52.com – PHOTO BY ALPHA SMOOT

TIP: Pred farbením je textil vhodné namočiť do vody s octom. Lepšie sa tak pripraví na prijímanie pigmentov.

3. Farebný kúpeľ

Množstvo farbiaceho materiálu vloženého do vody záleží od intenzity farby, ktorú chceš dosiahnúť – nezabudni, že voda farbu riedi. Pripravený materiál vo vodnom kúpeli priveď do varu a nechaj odstáť aspoň hodinu. Ak chceš na textile získať ornamenty, previaž ho na niektorých miestach šnúrkou. Mokrý textil následne namoč do scedenej vody obsahujúce pigmety a nechaj stáť niekoľko hodín – kľudne aj cez noc. Výsledok preper v rukách, kým vypúšťajúca voda nebude úplne čistá.

Zdieľaj nápad v príbehu na Instagrame:

Páči sa ti nápad ekologického farbenia látok prírodnými materiálmi? Zdieľaj nápad v príbehu Instagrame a označ nás. 🙂