Lacná móda: Trend, ktorý stojí viac ako si myslíš - Lowearth
Lacná móda: Trend, ktorý stojí viac ako si myslíš
"Veď to tričko stojí iba 5 €..." Lacná móda je novodobý...

“Veď to tričko stojí iba 5 €…” Lacná móda je novodobý trend, ktorý trhá zo stoličiek a regálmi, či výkladmi láka k nakupovaniu. Kolekcie oblečenia, ktoré sa v minulosti menili na základe ročného obdobia, sú dnes menené aj 18-krát ročne. Módny priemysel sa tak stáva nezastaviteľným a rýchla zmena trendov často dáva pocit, že to, čo nosíme, po mesiaci už nie je v móde. Je však tých “5 €” všetko, čo nás lacná móda stojí?

Rýchla a lacná móda, ktorej dopad cíti každý

Veľká časť oblečenia a hlavne to, ktoré vo výpredajoch dokáže klesnúť aj na eurovú cenu je vyrobené tak, aby dlho neslúžilo. Určite to poznáš. Po niekoľkých noseniach a praniach tričko stratí svoj tvar alebo sa mikina začne žmoliť. Drobné dierky sú neni od molí, ale dôsledkom nekvalitných materiálov. Látky, ktoré v minulosti prežili aj naše babky, dnes nevydžia pomaly ani po naše ďalšie narodeniny.

Novodobý pojem “Fast fashion”

S dizajnérmi, ktorí pod tlakom produkovať lacnú a dostupnú módu s vidinou zisku vznikol aj pojem “fast fashion”rýchla móda. Tá sa drží pravidla: “Vyrobím za čo najnižšiu cenu, ponúknem nízku kvalitu, maximalizujem zisk.” Oblečenie tak pre nás čoraz viac stráca na hodnote, čoho dopad pocíti predovšetkým životné prostredie. Na jedného človeka pripadá približne 32 kg vyhodeného oblečenia ročne. Veď predsa prečo nevyhodiť tričko, ktoré stálo iba pár eur a kúpiť nové a krajšie, ktorého osud bude rovnaký? Lacná móda týmto kolobehom tak vplýva aj na našu peňaženku a zanecháva za sebou obrovskú sociálnu a envriomentálnu stopu.

Jedna kolekcia sa drčí na výslní približne 2 týždne. Nátlak na jej výrobu a vysoká konkurencia skracuje lehoty dovozu. Ľudia pracujúci v továrňach tak robia ešte dlhšie a ich bežný pracovný deň má aj 14 – 18 hodín. Šijú, lepia, štítkujú a v momente kedy nevládzu, sa pre majiteľov tovární stávajú neproduktívni. Aký je však najlacnejší spôsob, ktorý na výrobu využívajú velikáni módneho priemyslu? Deti, ktoré sa drobnými maličkosťami snažia jednoduchým kúskom vdýchnuť punc luxusu.

Lacná móda - trend, ktorý stojí veľa

Pravidlo 30-tich umytí

30 umytí. Toľko vydrží bežné oblečenie, ktoré je ušité so zreteľom na čo najnižšiu životnosť. Zipsy, ktoré sa zasekávajú, gombíky, ktoré odpadávajú a šitie, ktoré sa raz, dva pára. Cena je nastavená tak, aby si spotrebiteľ namiesto námahy o opravu kúpil náhradu. Jeden obyčajný kúsok trička však počas svojej výroby prejde stovkami rúk a spotrebuje okolo 2 700 l vody postačujúcej pre jedného človeka na 3 roky. Ceny sú nízke, kvalita ešte nižšia a nátlak na pracovníkov vysoký.

Fast fashion ako lacná móda a zdravie

Množstvo oblečenia módneho priemyslu využíva už pri samotnom pestovaní materiálov, akým je aj klasická bavlna množstvo chemikálií. Tie sú škodlivé nielen pre životné prostredie, na ktoré vplýva móda svojou výrobou, či nedostatočnou recykláciou, ale aj pre naše zdravie. Škodlivé zložky jednoduchých kúskov nášho outfitu totiž na nás dokážu vplývať cez pokožku, čo môže spôsobiť zdravotné komplikácie.