Textilný certifikát GOTS: Garancia splnenia etických, aj ekologických požiadaviek
Textilný certifikát GOTS: Garancia splnenia etických, aj ekologických požiadaviek
Organická bavlna, udržateľnosť a textilný certifikát GOTS sú spojenie, ktoré...

Organická bavlna, udržateľnosť a textilný certifikát GOTS sú spojenie, ktoré sa čoraz častejšie objavuje na “scéne” v oblasti módy. Štyri písmená “GOTS” zaručujú určitý štandard, ktorý zohľadňuje nielen etické otázky, ale aj ekologické požiadavky rôznorodého organického textilu.

Certifikát Gots

Od sadenia až po balenie

Šetrnosť k životnému prostrediu a spoločenská zodpovednosť sú hlavnými zásadami, o ktoré sa certifikát GOTS opiera. Etické otázky spojené s farmármi pestujúcimi bavlnu, či ľuďmi pracujúcimi v samotnej textilnej výrobe sú mu neni ľahostajné a tak výsledné oblečenie hrdo nesie označenie “Fair Trade”. Kúsky spadajúce pod certifikáciu sú jednoducho od samotného pestovania bavlny, cez spracovanie vo všetkých fázach, až po balenie a distribúciu prísne kontrolované.

Certifikát GOTS a 100 % zdravotná nezávadnosť

V dnešnom svete pesticídov a chemikálii snažiacich sa urýchliť proces výroby a znížiť náklady certifikát GOTS zaručuje 100 % zdravotnú nezávadnosť. Tá znamená, že pri pestovaní bavlny a jej spracovaní neboli využité žiadne chemikálie, ktoré by ohrozovali zdravie pestovateľov a pri bežnom pestovaní klasickej bavlny sú využité. Bavlna je totiž rastlina, ktorá je náročná na pestovanie a preto sa v niektorých prípadoch chemicky ošetruje.

Tričko zo 100 % bavlny váži toľko, čo hmotnosť pesticídov, ktoré boli použité na vypestovanie bavlny. Pesticídy navyše tak ako nie sú ohľaduplné k životnému prostrediu, nie sú ani k pokožke. Organická bavlna je naopak geneticky nemodifikovaná, bez použitia syntetických hnojív a pesticídov. Je tak príjemná na nosenie a ohľaduplná k prostrediu aj pokožke.

Organická bavlna vs. bavlna

Prečo si vybrať výrobky s certifikátom GOTS?

  1. Oblečenie je vyrobené zo 100% organickej bavlny, ktorá je ohľaduplná nielen k pokožke, ale aj k životnému prostrediu.
  2. Pri pestovaní bavlny sa nevyužívajú chemikálie, čím sa chránia pracovníci na farme a ich okolie.
  3. Sociálna stránka je plne transparentná a vzťahuje sa aj na textil šitý v Južnej Ázii, kde výroba spĺňa normy ILO (Medzinárodná organizácia práce), ktoré sa zaviazali k neustálemu zlepšovaniu pracovných podmienok zamestnancov, ktoré sú práve v týchto končinách nedostačujúce. Sociálny report pre rok 2019 vzťahujúci sa na oblečenie Lowearth.
  4. Vo výrobe vzniknutý odpad sa recykluje, počnúc od separácie plastov, až po zvyšky textilu.